FORUM PENTRU ASOCIATII DE PROPRIETARI

Forumul este inchis pentru scriere! Folositi forumul nou pentru a posta mesaje!

Index > General > General Forum > Declaratia 205
Forum: General Forum
This forum is locked and posting is not allowed
Author
Comment
Declaratia 205

Buna ziua,

M-am uitat pe site-ul MF si vad ca nu este postat programul pentru declaratia 205, pentru perioada ianuarie-decembrie 2009.
Stiti cumva care este data de depunere a declaratiei ?

Multumesc mult
O zi buna !

Email  
Re: Declaratia 205

In continuarea e-mail-ului de mai jos, as vrea sa va intreb, in cazul in care asociatia are conventii civile, pentru ingrijitor, contabil, presedinte, cenzor, cu plata impozitului de 16% (retinuta la sursa), si depunem lunar declaratia 100, in ce categorie de venituri ne-am incadra in declaratia
205 ?

Am vazut ca sunt mai multe tipuri de venituri, insa la conventii civile, se mentioneaza ca impozitul este de 10%. conform art 52 din L 571/2003 (codul fiscal).
Noi retinem si viram lunar 16% impozit la fiecare contract civil.

Am vazut ca mai este si o alta categorie (ultima) cu "alte venituri", la care se mentioneaza ca se include si conventiile civile cu 16%, impozit conform art 78 (1) lit e) din L 571/2003 (in lege nici nu exista aceasta litera !). Oare ne-am putea incadra la aceasta categorie de venituri ?

Daca puteti sa imi dati un sfat v-as fi recunoscatoare.
Multumesc mult !
O zi buna !

Quote: carmen
Buna ziua,

M-am uitat pe site-ul MF si vad ca nu este postat programul pentru declaratia 205, pentru perioada ianuarie-decembrie 2009.
Stiti cumva care este data de depunere a declaratiei ?

Multumesc mult
O zi buna !

Email  

Noi in toate contractele am, renuntat la denumirea de "conventii civile" si le-am nummit "contracte civile", conform Codului civil.
Am retinut, platit si declarat 16% atat pe declaratiile 100 cat si pe declaratia 205 in ultimii 2 ani.

Incercati si corelati art 52 cu art 78-79 din codul fiscal.
Accesati adresa de mai jos unde sunt actualizarile pana la inceputul anului 2021
http://codfiscal.net/cuprins-codul-fiscal/#titlul3

Email  

Utilizati programul pentru 2008 schimbati doar anul si alegeti acel 16% fara nicio problema. eu asa am procedat si anul trecut si nu am avut nicio problema ulterioara. Termenul de depunere este sfarsitul lui februarie 2010. Asa ca nu mai intarziati.

Nu uitati sa emiteti in baza acestei 205 si cate o adeverinta celor cuprinsi in declaratie. Le dati brutul si valoarea de 16% pt a le folosi la Declaratia 200 (termen 15 mai 2010).

Atentie, 205 cere discheta....

Buna ziua,

Am vazut ca formularul decl 206, de pe site-ul MF, este valabil pentru veniturile din 2008 si 2009,
deci o sa il folosesc.

Am vazut ca pentru fiecare tip de venituri, se calculeaza automat impozitul (10 sau 16%), in functie de *** este mentionat in codul fiscal.

Intrucit, in programul ANAF, la veniturile din conventii civile, se calculeaza 10% "by default", am sa folosesc categoria "alte venituri", unde procentul de impozit este de 16%, asa *** de fapt s-a retinut si *** l-am declarat lunar prin declaratia 100.

Multumesc pentru atentionarea cu discheta....

Ce este cu declaratia 200 ? Trebuie sa o depuna fiecare contribuabil, pentru care s-a platit impozit de 16%, pe baza unui contract civil ?

Multumesc inca o data !
O zi buna !

Email  

1. cred ca ziceti de formularul 205 (206 nu exista).
2. regula e simpla:

Lunar depuneti 100 (nenominal, adica fara sa mentionati persoanele)
Anual depuneti 205 (total 12 declaratii 100) dar declarati separat persoanele.
Trebuie sa existe o corelatie stricta intre ele. Asa verifica asociatia daca a declarat corect lunar.

Fiscul urmareste si persoanele separat dintre cele mentionate in 205. Asteapta ca in luna mai toti cei mentionati in 205 sa depuna fiecare declaratia 200 si sa verifice egalitatea veniturilor declarate atat de asociatie cat si de fiecare persoana in parte.

De aceea trebuie ca dvs fie sa dati o copie **** 205 fiecarei persoane fie o adeverinta in care mentionati venitul brut si impozitul declarat si platit la fisc.

Pentru claritate.

Veniturile declarate in decl 100 la conventii civile(poz.616), pentru care am retinut si virat 16%, se trec in decl 205 la poz. 6(ven. din activ. independente) sau poz. 17(alte ven.)?

Multumesc.
Apropo, faceti o treaba extraordinara cu acest forum, mi se pare unul dintre cele mai bune forumuri pentru asociatii de proprietari. De apreciat raspunsurile documentate si la obiect ale lui ukel(banuiesc d-l Negoescu).
O zi buna.

Email  

Poz. 17 daca s-a retinut direct 16%

Dar in decl 100, daca se opreste 16% la sursa, nu ar trebuie sa se treaca impozitul la Alte venituri ale PF, in loc de conventii?
Multumesc.

Email  
Get your own FREE Forum today! 
Report Content ·  · Free Blogs   Email Forms   Free Web Tools   Free Web Hosting 
powered by Powered by Bravenet bravenet.com